STØT

BROBYGGERNE

OM OS

OM BROBYGGERNE

Vi har på tværs af vores politiske og religiøse forskelle etableret Foreningen Brobyggerne - Center for Dialogkaffe. Vi håber, at det bliver en massebevægelse, hvor den enkelte borger tager personligt ansvar for samtalen. Målet er ikke, at alle skal blive enige, men at vi skal udvikle og skærpe evnen til at rumme vores uenighed og forskellighed. Det er en gigantisk udfordring og kan være en smertefuld proces, men det er fundamentet for et vitalt og bæredygtigt demokrati.

Hvor vil vi sætte vores kræfter ind?:

  1. En brobyggeruge i skolerne, hvor børn og lærere får redskaber til at tale om forskelle og identificere fordomme og fjendebilleder.
  2. Etablere en dialog med lukkede miljøer, hvor ekstremisme og antidemokratiske holdninger og normer trives.
  3. Vi vil gøre samtalesaloner til en institution i lokalsamfundet.
  4. Vi vil organisere rum for dialogkaffe på arbejdspladser og andre steder.
Bliv brobygger!

Özlem Cekic

Generalsekretær for Foreningen Brobyggerne

Jeg oplever et Danmark, hvor afstandene mellem mennesker øges. På højre- og venstrefløjen og blandt religiøse grupperinger er tonen skarp og stemmerne hævet.

I befolkningen tager man i stigende grad afstand til hinanden. Især på de sociale medier får sproget en grovere karakter, og man stempler hurtigt hinanden som racister og landsforrædere. Jeg er bekymret for, at vi mister orienteringssansen og vender vreden mod hinanden frem for mod dem, der for alvor truer vores demokrati.

Derfor har jeg siden 2008 medvirket og været initiativtager til en række projekter, hvis formål er at bygge bro mellem befolkningsgrupper.

BESTYRELSEN

Jane Sandberg

Museumsdirektør, Formand for Bestyrelsen

Andreas Kamm

Ærespræsident for Dansk Flygtningehjælp, Næstformand for Bestyrelsen

Flemming Rose

Journalist og forfatter

Emek Volkan Gürkan

Senior Systemudvikler

Katrine Ebdrup Damgaard

Forretningsudvikler i Dansk Kulturliv

Lisbeth Jessen

Direktør i Anti-doping Danmark

Jair Melchior

Overrabbiner i Danmark

Camilla Dolberg Schmidt

Projektchef i Østifterne

InitiativGRUPPEN

Özlem Cekic

Generalsekretær for Brobyggerne

Emek Volkan Gürkan
Simon Lund-Jensen
Devrim Ülgü
Vivi Larsen
Signe Olsen

MEDARBEJDERE

Özlem Cekic

Generalsekretær

Kontakt på mail
ozlem@ozlem.dk

Telefon: 61 46 07 64

Sofie Dahl Hansen

Projektleder

Kontakt på mail
sofie@brobyggerne.dk

Telefon: 22 34 68 38

Simon Lund Jensen

Udviklingskonsulent

Kontakt på mail
simon@brobyggerne.dk

Telefon: 22 34 68 38

Felicia Vognsgaard Hjernø

Studentermedhjælper

Kontakt på mail
felicia@brobyggerne.dk

Telefon: 22 34 68 92

Margrethe Tougaard Møller

Studentermedhjælper

Kontakt på mail
margrethe@brobyggerne.dk

Telefon: 22 34 68 92

Sami Kleit

Studentermedhjælper

Kontakt på mail
sami@brobyggerne.dk 

Telefon: 22 34 68 92

Nada Amir

Studentermedhjælper

Kontakt på mail
nada@brobyggerne.dk

Telefon: 22 34 68 92

Pia Nørager Seidler

Studentermedhjælper

Kontakt på mail
pia@brobyggerne.dk 

Telefon: 22 34 68 92

Helene Juul

Akademisk praktikant

Kontakt på mail
helene@brobyggerne.dk 

Telefon: 22 34 68 92

Ditte Hedevang Nielsen

Akademisk praktikant

Kontakt på mail
ditte@brobyggerne.dk 

Telefon: 22 34 68 92

Min kurv
Din kurv er tom.

Det ser ud til at du ikke har valgt noget endnu.