STØT

BROBYGGERNE

Mød Özlem Cekic og Jair Melchior i København

Skal du med, når Özlem Cekic og Jair Melchior skyder deres foredragsturné i gang? Det sker allerede den 6. februar kl. 19-21 på Rysensteen Gymnasium i København.

Anledningen er lanceringen af deres samtalebog På trods af forskelle og uenigheder, der udkommer på Gyldendal den 4. februar.

Mens ufred og konflikter mellem forskellige etniciteter og religioner truer med at splitte samfundet, insisterer venneparret Özlem Cekic og Jair Melchior på samtalen - på dialogen. Sammen har de gjort det til et fælles projekt at bygge bro mellem mennesker, der repræsenterer tilsyneladende uforsonlige holdninger.

Det er et projekt, der er blevet stærkt udfordret af krigen i Gaza. Konflikten trækker tråde direkte til Danmark, hvor den har sat alvorlige spor i den offentlige samtale - og i vores relationer til hinanden.

Bogen og foredraget er fortællingen om to brobyggere, der ved, hvad det vil sige, at det buldrer og brager omkring en. Det er også fortællingen om to venner, der har oplevet at få syn for alt det, der adskiller dem. Og så er det fortællingen om, hvordan man finder vejen frem - på trods af forskelle og uenighed.

Billetten koster 125 kr. og kan købes her.

Min kurv
Din kurv er tom.

Det ser ud til at du ikke har valgt noget endnu.